Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
55 277 23 06 ul. Reja 13, 82-400 Sztum
sck@scksztum.pl

Aktualne wydarzenia

Kliknij aby powiększyć

 Aleksandra Kościaniuk – BIO – 

Obecnie fotografka, wcześniej specjalista w dziedzinie HR. Studiowała w Toruniu 1999-2004 Marketing i Zarządzanie. W 2010r. skończyła Trójmiejską Szkołę Fotografii i wróciła do swojej wieloletniej pasji. Od 2012 r.jest członkiem zarządu Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej w Gdańsku (www.gttf.pl), a od 2014 pełni funkcję wiceprezesa. Należy również do stowarzyszenia wspierającego kobiety Macherki (www.macherki.com) oraz do Birthphotographers, która jednoczy fotografów zajmujących się fotografowaniem przy porodzie bądź adopcji na całym świecie.

Jej zdjęcia można było oglądać na wielu wystawach zbiorowych GTTF: m.in. „Odbicia”, „Stocznia Gdańska”, „Morze”, „Stare, niechciane, zapomniane”, „Niebieski”, „Mosty”oraz w projektowych wystawacht.j.:

2012 i 2013 - „Gdańscy Fotograficy o Gdańskich Żurawiach” – akcja mająca pokazać piękno Żurawi, by powstrzymać ich dewastację w Gdańsku

2013 – „Galeria Otwarta” Gdański Archipelag Kultury PROJEKTORNIA

2014 – „Sztutowo-czarne na białym” – projekt z Muzeum Stutthof i Muzeum II Wojny Światowej

2014 – FOTO FETA – wystawa fotografii podczas Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

2013 – pokonkursowa wystawa „Rodzina okiem obiektywu”, Wodzisław Śląski (Ogólnopolski konkurs fotograficzny "Rodzina okiem obiektywu")

2014 – „Nieczynna trasa kolejowa Kartuzy-Lębork” – wystawa 4 autorów

2016 - „Muzyka we mnie – w muzyce ja” – ORKIESTRA VITA ACTIVA W OBIEKTYWIE - wystawa 7 autorów

Indywidualnych: „Bliskość”, „Fotograficzna opowieść o cudzie narodzin”oraz w Internecie pod marką  Fotografia Aleksandry (www.fotoale.pl)

 

O wystawie:

„Naturalne piękno. Niesamowita więź. Magiczne połączenie. Dwa światy zlane w jeden. Delikatność, subtelność, a jednocześnie ogromna, życiodajna siła. Kobieca MOC. 

Fascynuje mnie obraz kobiet, które ufają swojej intuicji i pomimo otaczających ich rad „wiedzących lepiej” czują czego potrzebują one i ich dziecko. Słuchają siebie i swojego ciała. Są spełnione, szczęśliwe i to widać na ich twarzach.

Od lat fotografuję rodziny, dzieci, ostatnio swój obiektyw kieruję bardziej w stronę matek. Kobiet, które zaczynają przygodę z nową dla siebie rolą. Obserwuję je w ich codzienności, szczególnie przy karmieniu piersią. Dzięki temu, że zobaczyłam ich siłę i spokój jednocześnie w tej naturalnej czynności zapragnęłam zajrzeć głębiej. Dotknąć moim obrazem„Początku”. Tak zamarzyłam, by ze swoim aparatem uczestniczyć w porodzie, intymnej i niesamowicie ważnej chwili w życiu kobiety.  Miałam to szczęście być przy porodzie domowym, gdzie mogliśmy się skupić na tym co przynosiła chwila bez systemowych ograniczeń. 

Najbardziej przeżyłam ten moment, tuż po przyjściu maluszka na świat. Ta chwila zachłyśnięcia się radością, spełnieniem, ekstazą. Wręcz magiczny to czas, gdy matka tuli swoje nowonarodzone dziecko i „odpływa z nim” w obcą dla nas przestrzeń. Dwa ciała, które do tej pory były połączone, teraz oddzielnie, ale nadal razem. Stan przejścia, połączony pępowiną i tylko ich „kokonem”. Stanem zrozumiałym tylko dla kobiety lecz możliwym do zaobserwowania i odczucia. Kobieta i jej ciało dokonało pierwotnego, najbardziej naturalnego czynu, a jednocześnie cudu. To jest piękno, choć często umazane porodową mazią i krwią. Naturalne piękno. Początek. 

Wystawa ta jest moim osobistym hołdem dla kobiet. Chciałabym, by fotografie podkreślały moje uwielbienie dla kobiecości naturalnej, bez sztuczności, udawania oraz życia w zgodzie ze sobą, taką jaką się chce być. Chciałam pokazać kobiecą MOC – piękną, wewnętrzną, życiodajną, subtelną siłę. Wierzę w to, że to ta kobieca moc, widoczna tak mocno podczas porodu wspiera je również  w realizacji ich marzeń.”

Aleksandra Kościaniuk