Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
55 277 23 06 ul. Reja 13, 82-400 Sztum
sck@scksztum.pl

Aktualne wydarzenia

Kliknij aby powiększyć

 MARCELINA CEDRZYŃSKA – GRAFIKA/FOTOGRAFIA

 Marcelina Cedrzyńska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie i wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 Wystawa w Galerii Sztumskiego Centrum Kultury prezentuje prace fotograficzne i graficzne zrealizowane przez autorkę w formie pracy dyplomowej, prac wykonanych w czasie trwania studiów i po ich ukończeniu.

 Na pracę licencjacką Marceliny Cedrzyńskiej powstałą pod kierunkiem dr Adama Świerżewskiego składa się seria ośmiu plakatów kinematograficznych. Filmy grozy autorstwa:  F.W. Murnau „Nosferatu – symfonia grozy” (1922),  Tod Browninga „Książe Drakula” (1931), W.Herzoga „Nosferatu wampir” (1979) oraz F.F.Coppoli  „Drakula” (1992) , należą do klasyki gatunku. Autorka plakatów wyrażając hołd tym wybitnym produkcją kinowym równocześnie inspirując się ich artystycznym kunsztem, poszukuje własnych środków wyrazu. Plakaty oscylują pomiędzy nawiązaniem do historycznych czarno-białych klisz filmowych a malarskimi realizacjami Herzoga i Coppoli. Brak dosłowności jest świadomą decyzją autorki dla której najistotniejsze było oddanie nastroju niepokoju i dwuznaczności treści owych ekranizacji. Bowiem pomimo zakwalifikowania  historii „Drakuli” B. Stokera  do kultury masowej, bohater powieści mieszczący się w kategorii epoki romantyzmu był i jest interesujący również dla wybitnych twórców. Prace zrealizowane są w technikach komputerowych i manualnych.

 Seria fotografii i film dotyczący zwierząt przebywających w schronisku, został zrealizowany w trakcie trwania studiów ( pracownia fotograficzna mgr Emili Wernickiej). Tematyka  niezwykle bliska Marcelinie Cedrzyńskiej ze względu na jej osobiste doświadczenia. Dzięki przychylności schroniska „Ciapkowo” z Gdyni, autorka miała możliwość sfotografowania swoich bohaterów. Pragnęła poprzez ich ukazania  spopularyzować problematykę bezdomności zwierząt.

 Abstrakcyjne prace fotograficzne ( pracownia prof. Grzegorza Protasiuka ) są realizacjami zainspirowanymi materią malarską, samodzielnie wykonaną. Stanowią czarno-biały tryptyk.

 Marcelina Cedrzyńska  czynnie zajmując się od 3 lat tatuażem artystycznym wykonuje rysunki i ilustracje w technikach manualnych i cyfrowych, w których skromną prezentację widzimy podczas jej pierwszej indywidualnej wystawy w Galerii SCK w Sztumie. 

Zdjęcia: