Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
55 277 23 06 ul. Reja 13, 82-400 Sztum
sck@scksztum.pl

Aktualne wydarzenia

Festiwal Piosenki ...
Szanowni Państwo. Sztumskie Centrum Kultury ma przyjemność zaprosić do udziału w VII edycji Festiwalu Piosenki Ułańskiej w Sztumie. ...
Czytaj więcej Zoom
Retransmisja ...
Retransmisja koncertu André Rieu  26-27.09.2020 o godz. 18:00 Jubileusz 15-lecia słynnych koncertów plenerowych na placu Vrijthof Koncert z ...
Czytaj więcej Zoom
XI Koncert Organowy ...
BOGNA NOWOWIEJSKA-BIELAWSKA - absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Studiowała również ...
Czytaj więcej Zoom

Powiększ

BOGNA NOWOWIEJSKA-BIELAWSKA - absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów
prof. Andrzeja Chorosińskiego. Studiowała również klawesyn w klasie prof. Marty Czarny-Kaczmarskiej i dr Aleksandry Rupocińskiej oraz muzykologię - najpierw na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej a także klawesynowej. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka oraz kameralistka, uczestnicząc w prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Jej zróżnicowany repertuar obejmuje muzykę dawną, kompozycje romantyczne, a także muzykę współczesną.
Najczęściej jednak wykonuje utwory Feliksa Nowowiejskiego będąc propagatorką  twórczości organowej i kameralnej swego słynnego Dziadka. Jest współzałożycielką kilku zespołów kameralnych. Od 2006 roku najczęściej koncertowała wraz z cenioną poznańską flecistką Ewą Murawską jako duet Ars Cameralis, a od 2016 roku ze wspaniałą śpiewaczką Katarzyną Hołysz wykonując pieśni Feliksa Nowowiejskiego.
Współorganizuje festiwale Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu.  Prowadzi działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych: w Warszawie w latach 2007-2011, obecnie w Poznaniu oraz dziennikarską. Od września 2011 r.  jest prezesem Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego. Współtworzy Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.
 
KATARZYNA HOŁYSZ -  ukończyła  Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Krystyny Pakulskiej.  Na stałe współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą oraz  z teatrami operowymi w Polsce i Niemczech, wykonując na ich scenach pierwszoplanowe partie ze światowego repertuaru w operach: Wesele Figara, Idomeneo - W.A. Mozarta;  Fidelio - L.van Beethovena;  Wolny strzelec - C.M. von Webera Norma - V. Belliniego;  Tosca - G. Pucciniego; Halka, Hrabina, Paria – S. Moniuszki;  Makbet, Otello - G. Verdiego;  Salome, Ariadna na Naksos, Kawaler srebrnej róży -  R. Straussa;  Tannhäuser, Parsifal - R. Wagnera;  Rusałka - A. Dvořáka.
Miała zaszczyt wystąpić w koncercie z towarzyszeniem muzyków Filharmonii Wiedeńskiej, wykonując cykl pięciu pieśni Gustawa Mahlera w 156 rocznicę śmierci kompozytora do wierszy Friedricha Rückerta. Wielkim triumfem artystki okazała się kreacja Benigny w nowej inscenizacji współczesnej opery Krzysztofa Pendereckiego Czarna maska, w reżyserii Marka Weissa w Operze Bałtyckiej i Teatrze Wielkim-Operze Narodowej pod batutą Szymona Morusa. Często zapraszana jest do nagrań płytowych. W dorobku posiada 10 płyt CD zarówno z repertuarem pieśniowym, muzyki dawnej i muzyki sakralnej, jak również największych dzieł operowych. Za swoje kreacje wokalne otrzymała liczne nagrody. Włada pięcioma językami obcymi: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim.
 
PROGRAM
Utwory Feliksa Nowowiejskiego (1877 – 1946)
 
- Prelude - organy solo
- Marche solennelle (Marsz uroczysty) - organy solo
- Nie opuszczaj nas - sopran i organy
- Królowa Niebios - sopran i organy
- Preludium „Adoremus” - organy solo
- Aria Bogny z opery „Legenda Bałtyku” - sopran i organy
- Trzy pieśni ludowe z Warmii - sopran i organy:
         - Meszek w lesie  
         - Słoneczko wysoczko
         - Z tamtej stróny jeziora 
-  Marsz Pretorianów  z oratorium „Quo vadis” - organy solo
- Aria Ligii z oratorium „Quo vadis” - sopran i organy
- Muzyka mojej duszy - sopran i organy
- Dumka o Polsce - sopran i organy
 
 
 
***
Sztumskie organy  zostały zbudowane w  1901 roku  przez  firmę
A. Terletzki - Ed. Wittek z Elbląga.
Mają one 17 głosów oraz dwie klawiatury ręczne (manuały)
i klawiaturę nożną (pedał), trakturę pneumatyczną.
Są to małe, romantyczne organy służące na co dzień od 119 lat do liturgii.
 
Zdjęcia z koncertu.