Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
55 277 23 06 ul. Reja 13, 82-400 Sztum
sck@scksztum.pl

Aktualne wydarzenia

Sztumskie Centrum Kultury zaprasza na WERNISAŻ
"Linia życia"
JUSTYNA GRABOWSKA
23.07.2021, godz. 18.00

Artystka o sobie i swoich pracach: "Moją miłością jest grafika warsztatowa. Jestem studentką Instytutu Edukacji Artystycznej w APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Uczę się, żeby uczyć. Byłam słuchaczką Studium Plastycznego. Uczyłam się w śródmiejskim warszawskim ogólniaku. Pracuję na własny rachunek. Zajmowałam się grafiką użytkową pracując między innymi w Agorze, w wydawnictwie Axel Springer i Bauer, ale te najlepsze prace zrobiłam jako freelancer, on-line.


Jesienią 2019 roku rozpoczęłam cykl, nazwany przeze mnie roboczo "Linią życia". Jest to luźno potraktowane nawiązanie do wykresów widocznych na ekranach urządzeń medycznych monitorujących funkcje życiowe pacjentów - właśnie linii życia. Powstały cztery blachy wytrawione w technice akwatinty i jedna w technice mieszanej - akwaforty i akwatinty. Podczas pracy towarzyszyły mi myśli poruszające się wokół życia - jego trwania i wymuszonego końca. Tę pracę wykonałam tuż przez wybuchem pandemii. Prawie równolegle powstał cykl cyfrowych fotografii dłoni, które po przetworzeniu malarskim i ponownie cyfrowym zostały naświetlone na blachach offsetowych w warunkach pracowni grafiki warsztatowej. Ten cykl był bezpośrednim przełożeniem emocji, myśli i pytań, które rodziły się we mnie pod wpływem przeczytanych, wysłuchanych, obejrzanych relacji ludzi, którzy przeżyli zagładę. Pierwotny cykl "Linia życia", dłonie, twarze i zastosowanie starych blach offsetowych stały się składowymi do stworzenia bardziej złożonego materiału, któremu w całości nadałam tytuł cyklu, który powstał w warunkach pandemii wirusa SARS-CoV-2. Skłania on do zadumy nad kondycją stworzonego przez nas - ludzi - świata oraz do własnych refleksji dotyczących ogromu zbrodni, jaką przyniosła cywilizacja współczesnego człowieka. Zbrodni wobec siebie nawzajem i wobec świata, którego jesteśmy częścią."

Obraz